Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Polska Wigilia na Grodzieńszczyźnie

Utworzono dnia 14.12.2014
Czcionka:

W ubiegłą sobotę 13 grudnia 2014 r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Goniądzu po raz V odbyła się impreza obrzędowa ukazująca tradycje i zwyczaje okresu Świąt Bożego Narodzenia pn. „Wigilia Narodów”. Przez kilka edycji tego świątecznego widowiska poznaliśmy szeroki wachlarz kultur i mniejszości, które przez ostatnie pięć lat odwiedziły Goniądz.  W tegorocznej edycji imprezy nasi goście: zespół rodzinny „Sachoń” z Lidy pod kierownictwem Pani Lidii Sachoń oraz „Kapela Podwórkowa” z Grodna pod kierownictwem Pana Henryka Sajkowskiego wspólnie zaprezentowali nam jak wygląda nasza polska Wigilia na obczyźnie. V Wigilia Narodów odbyła się pod hasłem „Polska Wigilia na Grodzieńszczyźnie”.

Po przywitaniu władz, zaproszonych gości oraz mieszkańców licznie przybyłych na wydarzenie przez Dyrektora Ośrodka Kultury Pana Adama Grabowskiego oraz Panią Izabelę Gudel V Wigilię Narodów uroczyście od życzenia wszystkim uczestnikom pomyślności z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku otworzył Burmistrz Goniądza Pan Mariusz Ramotowski.  Tego wieczoru na scenie oprócz zaproszonych zespołów wystąpił także „Chór znad Biebrzy” pod kierownictwem Pani Joanny Jabłońskiej oraz uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Goniądzu, którzy pod kierownictwem Pani Katarzyny Sobczyk oraz ks. Michała Skowrońskiego przygotowali „Jasełka”. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego przez ks. Michała Skowrońskiego uczestnicy składając sobie życzenia dzieli się opłatkiem.  Serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt złożył uczestnikom spotkania Starosta Powiatu Monieckiego Pan Andrzej Daniszewski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Goniądzu Pan Krzysztof Harasiuk.

Na zakończenie spotkania wszyscy zostali zaproszeni do degustacji tradycyjnych potraw wigilijnych przywiezionych przez naszych gości oraz do wspólnego kolędowania przy akompaniamencie akordeonu- Pan Adam Grabowski. W trakcie imprezy publiczność miała możliwość obejrzenia wystawy poplenerowej międzynarodowej grupy artystów- plastyków przebywających na plenerze malarskim w Goniądzu zorganizowanym przez Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Białymstoku na czele z Prezesem Panem Eugeniuszem Wiszniewskim.

 

 

Impreza „Wigilia Narodów” odbyła się przy wsparciu finansowym Powiatu Monieckiego oraz Urzędu Miejskiego w Goniądzu.

 

Polska Wigilia na Grodzieńszczyźnie

Utworzono dnia 14.12.2014, 17:38

Pogoda

Kalendarium

Lipiec 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny