Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dziady. lament pogranicza.

Utworzono dnia 08.09.2021
Czcionka:

Czy teatralne odtworzenie niegdyś powszechnego rytuału jest możliwe?

Uważamy, że tak. Dlatego, zbierając zachowane resztki rytuału "Dziadów"

oraz tradycyjnych lamentacji żałobnych, spróbowaliśmy go odtworzyć.

Spektakl, ale bez scenografii. Jedynie w kostiumach i z niewieloma rekwizytami. Oparty na ruchu i śpiewie, wyłącznie z dodatkiem delikatnie zarysowanych aktorskich kreacji. W plenerze, jak na rytuał przystało. Na ile się da prawdziwy - bo z udziałem "prawdziwych ludzi", śpiewaków ludowych wykonujących na codzień pieśni pogrzebowe. Przeszłość jest na wyciągnięcie ręki.

 

Spektakl oparty na ludowych pieśniach żałobnych różnych kultur i wyznań występujących na Podlasiu oraz II części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Częściowo zapomniane pieśni zebrane zostały podczas prac badawczych nad folklorem podlaskim. Z pietyzmem odtworzono harmonie muzyczne i dialekty słowne oraz stroje ludowe tak, aby zahamować lament kultury, która odchodzi w przeszłość. Autentyczność wykonania zostanie podkreślona przez udział uznanych zespołów ludowych - Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej oraz Knyszynianek. Natomiast grono wybitnych i znanych - z "małego ekranu" oraz najważniejszych polskich teatrów - aktorów młodego i średniego pokolenia, zapewni należycie wysoki poziom wykonania. Jest to hołd profesjonalnych artystów, złożony odchodzącej powoli w przeszłość kulturze ludowej. Hołd, ale i szkoła prawdziwej, głęboko przeżywanej i doświadczającej sztuki. Podlasie jako tygiel kultur i wyznań doczekało się artystycznej formy swojego folkloru o wysokim poziomie wykonawczym!

 

"Dziady. Lament pogranicza"

reżyseria, adaptacja i choreografia- Grzegorz Suski kostiumy - Anna Czyż konsultacje wokalne - Julita Charytoniuk

Występują:

Guślarz - Dominika Kimaty

Widmo - Justyna Godlewska-Kruczkowska

Puchacz - Karolina Mazurek

Sowa - Beata Chyczewska

Kruk - Paula Gogol

Józio - Grzegorz Suski

Gustaw - Marcin Zacharzewski

Chór - Paulina Oseńko, Julita Charytoniuk, Maciej Grzegorczyk Zosia - Kamil Mrożek Piątek 10.09.2021. Knyszyn - Dom Piaseckich WSTĘP WOLNY - obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu (85)77279997 lub pod mailem renata.magnuszewska@kok.knyszyn.pl

Autorami plakatu są Adam Walny i Anna Suska Serdecznie dziękujemy Pracowni Teatralnej Justyna Godlewska i Przyjaciele, Narodowemu Centrum Kultury oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego za pomoc w realizacji projektu!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska2021.--

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 35

W poprzednim tygodniu: 115

W tym miesiącu: 606

W poprzednim miesiącu: 772

Wszystkich: 93401

Pogoda

Kalendarium

Wrzesień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny