Zespół Pieśni i Tańca Biebrza

Czcionka:
Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza”

Pierwsze próby Zespołu Pieśni i Tańca  „Biebrza” rozpoczęły się w 1985 roku pod kierownictwem p. Janiny Grabowskiej – instruktora tańca ośrodka kultury i nauczycielki języka rosyjskiego LO. Początkowo zespół składał się z sześciu par, uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Goniądzu. Pierwszy raz zespół zatańczył tańce podlaskie  8 marca 1986 roku w swojej szkole. Kierownikiem muzycznym zespołu i akompaniatorem był Edward Szabat ze Szkoły Muzycznej w Goniądzu a po jego wyjeździe do Grajewa, został nim Adam Grabowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, od 1986 do 1989 roku pełniący funkcję Naczelnika Miasta i Gminy. Zespół „Biebrza” należał w latach osiemdziesiątych, obok zespołu „Łomża” do czołówki tego rodzaju zespołów folklorystycznych w naszym regionie. Na rożnego rodzaju przeglądach Biebrza zdobywała liczne laury, (Dni Folkloru „Kolno 1987”, Przegląd na Agrofilmowej Wiośnie w Ciechanowcu, itp.) Na przeglądach artystycznych woj. Łomżyńskiego wielokrotnie zdobywał główne nagrody  i trofea WDK. Wielokrotnie reprezentował region za granicami kraju; koncertował kilkakrotnie na Litwie - w Wilnie i w  Święcianach. W 1988 roku występował i wypoczywał w NRD w mieście Karl Marks Stad. Koncertował w Republice Tatarskiej w byłym ZSRR w 1989 roku, występował na żywo w tamtejszej telewizji i na scenie Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Kazaniu oraz w największych miastach Tatarii w Bugulmie i w Czystopolu przemierzając trasę koncertową samolotem i wodolotem po Wołdze.

W 1990 roku po rozwiązaniu zespołu działającego przy Ośrodku Kultury i Wypoczynku przez pierwszego Burmistrza Goniądza, pomoc okazała Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych p. Janina Kochanowska: wygospodarowano miejsce na garderobę a szkoła finansowała też choreografa i akompaniatora. Zespół „Biebrza” reprezentował nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Mińsku na Białorusi w 1992 roku. W ramach wymiany z zespołem ze stoczni w Sewastopolu zespół „Biebrza” gościł i występował na Krymie w 1995 roku. Na zaproszenie Biskupa Polowego Gen. Leszka Sławoja Głódzia zespół czynnie uczestniczył w uroczystej mszy św. odprawianej po raz pierwszy w języku polskim w Katedrze Wileńskiej  a także w Kościele Św. Ducha w Wilnie w 1996 r.

Poza zespołem tanecznym integralną częścią zespołu jest kapela. Zespół może poszczycić się piękną kolekcją różnorodnych strojów ludowych  uszytych na zamówienie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku jeszcze w latach osiemdziesiątych.

4 września 2004 r. Zespół „Biebrza” obchodził swe 18 urodziny wraz z Zespołem „Nadbiebrzańskie Nutki” który obchodził Jubileusz Czterdziestolecia. We wspólnym koncercie jubileuszowym udział wzięli dawni członkowie obu zespołów z danych składów oraz z udziałem wielu znamienitych gości.

Od stycznia 2005 r. Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza” ponownie rozpoczął swoją działalność przy Gminnym  Ośrodku Kultury czyli tam gdzie rozpoczynał. Ze względu na niż demograficzny i małą liczbę uczniów w ZSOiZ dwa składy zespołu tanecznego „Biebrzy” składa się z uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Goniądzu. Od tego czasu zespół co roku wyjeżdżał do sąsiedzkich krajów;

• W 2006 r. wyjazd na Litwie - koncert wraz z Dziecięcym Zespołem „Mikroklimat” z Goniądza w Szkole Polskiej w Solecznikach, zwiedzanie Wilna.
  • W 2007 r. wyjazd na Białoruś do Baranowicz, Nowogródka (nad jezioro Świteź) i Mińska – w Baranowiczach w Domu Polskim koncert dla miejscowej polonii
  • W 2008 r. wyjazd na Łotwę do Rezekne i Rygi. Koncert dla młodzieży w Polskiej Szkole Średniej w Rezekne.
  • W 2009 r.wyjazd na Ukrainę koncert w zespołu w Pałacu Młodzieży w Równem. Zwiedzanie Lwowa.
  • W 2011 roku wyjazd do Mińska i Równego. Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza” obchodzi Jubileusz 25-lecia swojej działalności.
  • W czerwcu 2014 r. ZPiT „Biebrza” wraz z „Chórem znad Biebrzy” wyjeżdża na Festiwal Kultury Mniejszości Narodowych do Grodna.