Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nadbiebrzańskie Nutki

Czcionka:
„Nadbiebrzańskie Nutki”

 

  D     Dziecięcy zespół wokalny założony przez p. Lucynę Drugowiec, młodą i energiczną nauczycielkę wychowania muzycznego ze Szkoły Podstawowej w Goniądzu w 1964 roku.​

W latach sześćdziesiątych stał się jednym z popularniejszych dziecięcych zespołów amatorskich woj. białostockiego. Do największych osiągnięć tego okresu należy zaliczyć: występ w Urzędzie Rady Ministrów i TVP, wyjazdy zespołu do Grodna, Lidy i Kowna, sukcesy „nutkowego” duetu w sali Kongresowej i na Festiwalu Piosenki w Zielonej Górze w 1967 roku. Zespół brał udział w Harcerskich Lipcach Muzycznych w Olsztynie i w wielu koncertach w miejscowościach naszego regionu. W skład zespołu wchodzi kilka grup wokalnych: bardzo lubiany duet Grażyna Szymkiewicz i Ryszard Kuczyński oraz kwartet wokalny (obie grupy ze Szkoły Podstawowej) oraz dziewczęca grupa wokalna (uczennice Liceum Ogólnokształcącego) z solistą Boguszem Kościuchem.




W 1969 roku, po dwóch latach przerwy spowodowanej wyjazdem z Goniądza p. Lucyny Drugowiec pracę z nowym składem podjął Adam Grabowski, który pracował z „Nutkami” do 2015 r. Nowy instruktor zachował też kontakt z byłą, męską częścią pierwszego składu „Nutek”. Swoich młodszych kolegów z  goniądzkiego liceum, a później studentów uczelni białostockich zaangażował do stworzenia, równolegle do grup wokalnych ze Szkoły Podstawowej i z Liceum Ogólnokształcącego, zespołu wokalno-instrumentalnego akompaniującego tym grupom, a także występującego samodzielnie.

Lata siedemdziesiąte, to pasmo sukcesów w licznych krajowych festiwalach i konkursach piosenkarskich, począwszy od Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Grupa instrumentalno – wokalna „Nadbiebrzańskich Nutek” reprezentowała nasz region na wielu krajowych festiwalach i konkursach: trzykrotnie w Konkursie Piosenki Radzieckiej w Inowrocławiu, na Festiwalu Piosenki Partyzanckiej w Kraśniku, czy na Festiwalu Młodych Talentów w Jeleniej Górze.

 

Lata osiemdziesiąte  to największe sukcesy „Nadbiebrzańskich Nutek”, które grupa zawdzięcza ogromnemu zaangażowaniu się i  pomocy najlepszego muzyka i kompozytora białostocczyzny, nieodżałowanego Andrzeja Stolarczyka. Stał się on nieformalnym kierownikiem muzycznym zespołu. Od tego czasu „Nutki” odnosiły kolejne sukcesy na największych dziecięcych festiwalach na szczeblu krajowym; 1984 – I miejsce na Festiwalu Piosenki Harcerskiej w Siedlcach i wyjazd na miesięczny pobyt zespołu do Poniewieża na Litwie w 1985 roku oraz zaproszenie na Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej do Kielc. Udział w Festiwalu Laureatów Festiwali Dziecięcych „Gryfiada” w Szczecinie. Udział dwóch grup jednocześnie w największym w kraju Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca „Barwy Przyjaźni” w Zielonej Górze w 1985 i 1986 roku. Transmisje na żywo w telewizji z Koncertu Galowego w zielonogórskim amfiteatrze oraz w „Teleranku” to ogromny sukces i najlepsza promocja naszego miasteczka. Śmierć Andrzeja 1985 roku, zaledwie trzy miesiące po wspólnym pobycie z „Nadbiebrzańskimi Nutkami” na Festiwalu w Kielcach z pewnością zaważyła o dalszym rozwoju tak świetnie działającego zespołu. Zakończeniem pasma sukcesów trzeciej dekady działalności „Nadbiebrzańskich Nutek” z lat osiemdziesiątych były dwa wyjazdy zagraniczne w marcu 1986 r. do Wilna, Trok i Nowej Wilejki z pełnym programem estradowym wraz z grupą wokalną zespołu „Biebrza”. Także wyjazd we wrześniu tego roku dwóch grup dziecięcych wraz z zespołem instrumentalnym do Moskwy i Mińska był formą uznania dorobku artystycznego „Nadbiebrzańskich Nutek” na szczeblu krajowym.



Lata dziewięćdziesiąte. To trudny okres funkcjonowania zarówno Ośrodka Kultury, jak i zespołów w nim działających poprzez ograniczenia finansowe spowodowane zmianą zarzadzania gmin. Reaktywowanie zespołu, początkowo tylko w formie małego, dziecięcego kwartetu wokalnego nastąpiło w 1995 r. Repertuar „Nadbiebrzańskich nutek” oparty był na piosenkach dla dzieci skomponowanych przez Andrzeja Stolarczyka.

Od 2000 roku „Nadbiebrzańskie Nutki” znowu zaczynają odnosić sukcesy na przeglądach wojewódzkich, a poziom poszczególnych grup nie odbiega od poziomu z lat wcześniejszych. Dzieci zdobywają I miejsce w kat. zespołów wokalnych na przeglądzie „Piosenka i Taniec - Narewka 1999”, wyróżnienia na Przeglądzie Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku dla solistek „Nadbiebrzańskich Nutek” – Urszuli Rutkowskiej i Anny Matwiejczyk. Nutki biorą udział w uroczystościach organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku (Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2002, Dzień Nauczyciela 2004). W 2010 r. solista, Bartłomiej Jabłoński otrzymuje stypendium Marszałka Woj. Podlaskiego. Zespół odbiera nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelka Wigier” w Suwałkach. A w tym samym roku Sara Al. Shoklyi zdobywa I miejsce w edycji „Szansy na sukces” z piosenkami Eleni. W 2011 r. powstaje jeszcze kilka grup wokalnych składających się z uczennic LO oraz grup wokalnych uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Część opracowań wokalnych aranżuje białostocki muzyk Jan Makowski.




 

Od września 2016 roku 
Opiekunem "Nadbiebrzańśkich Nutek" jest p. Agnieszka Panas.

Listopad 2016

Podczas VII Podlaskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Białymstoku goniądzkie dzieci zdobyły III miejsce w kategorii: zespoły, chóry do 12 lat. Miejsce na podium wywalczyli piosenkami: "Serce w plecaku" oraz "Ułani, ułani".


   

Maj 2017 roku

VI Konkurs Piosenki Wakacyjnej "Gramy i śpiewamy naturalnie" w naszym GOK w Goniądzu.
W kategorii: dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne:
Nadbiebrzańskie Nutki - grupa młodzieżowa zajęła III miejsce, zaś wyrównienie otrzymała grupa dziecięca.


Listopad 2017

VI Ogólnopolski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Jeszcze Polska nie zginęła" w Monieckim Ośrodku Kultury.
W kategorii I (przedszkole i szkoły podstawowe) zespół zwyciężył i zajął I miejsce. Wśród występujących solistów w tej samej kategorii wiekowej Wiktor Zawadzki zdobył II miejsce. Zaś w kategorii II solistów (gimnazjum i licea) drugie miejsce zajęła Magda Kamińska.

25 listopada 2017 r. - VIII Podlaski Przegląd Pieśni Patriotycznej w Białymstoku organizowanym przez Stowarzyszenie Wspólne Dobro Wspólny Cel.
Dzieci wystąpiły w kategorii zespołowej i solowej i zdobyły:
II miejsce - zespół „Nadbiebrzańskie Nutki” w kategorii zespoły (8-13 lat) 
Wyróżnienie - „Nadbiebrzański Tercet Męski” (Michał Kobyliński, Jakub Niemczynowicz, Artur Stypułkowski) w kategorii III (zespoły młodzieżowe 14 – 20 lat)
II miejsce - Hanna Makuła w kategorii IV (soliści do lat 9) 
II miejsce - Magdalena Kamińska w kategorii VI (soliści 16 – 20 lat)


Luty 2018

17 lutego 2018 r., VIII Regionalny Konkurs Piosenki Walentynkowej pn. „Miłość niejedno ma imię” organizowanym przez GOK w Goniądzu.

W kategorii: dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne:

Nadbiebrzańskie Nutki zajęły III miejsce, a duet wokalny Julia Potocka i Julia Pikulska zdobył wyróżnienie.
W kategorii: soliści z klas IV-VI szkół podstawowych:
I miejsce zajęła Julia Kamińska, a wyróżnienie Kinga Stypułkowska.
W kategorii: soliści z klas VII szkół podstawowych i klas II-III gimnazjum:
Wyróżnienie zdobył Artur Stypułkowski
W kategorii: soliści ze szkół średnich:
Wyróżnienie zdobyła Magdalena Kamińska.

 

Pogoda

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny