Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nadbiebrzańskie Nutki

Czcionka:
„Nadbiebrzańskie Nutki”

 

  D        Dziecięcy zespół wokalny założony przez p. Lucynę Drugowiec, młodą i energiczną nauczycielkę wychowania muzycznego ze Szkoły Podstawowej w Goniądzu w 1964 roku.​

W latach sześćdziesiątych stał się jednym z popularniejszych dziecięcych zespołów amatorskich woj. Białostockiego.  Do największych osiągnięć tego okresu należy zaliczyć; występ w Urzędzie Rady Ministrów i TVP, wyjazdy  zespołu do Grodna, Lidy i Kowna sukcesy „nutkowego” duetu w sali Kongresowej i na Festiwalu Piosenki w Zielonej Górze w 1967 roku, udziały w Harcerskich Lipcach Muzycznych w Olsztynie i wielu koncertów w różnych miejscowościach naszego regionu. W skład zespołu wchodzi kilka grup wokalnych: bardzo lubiany duet Grażyna Szymkiewicz i Rysiek Kuczyński oraz kwartet wokalny (obie grupy ze Szkoły Podstawowej) oraz dziewczęca grupa wokalna, uczennic z Liceum Ogólnokształcącego z solistą Boguszem Kościuchem.
W 1969 roku, po dwóch latach przerwy spowodowanej wyjazdem z Goniądza p. Lucyny Drugowiec pracę z nowym składem, Adam Grabowski, który pracuje z „Nutkami” do dziś. Nowy instruktor zachował też kontakt z byłą, męską częścią pierwszego składu „Nutek” – swoimi młodszymi kolegami z  goniądzkiego liceum a później studentami uczelni białostockich,  tworząc równolegle do grup wokalnych ze Szkoły Podstawowej i z Liceum Ogólnokształcącego zespół wokalno-instrumentalny akompaniujący tym grupom a także występujący samodzielnie.

Lata siedemdziesiąte, to pasmo sukcesów w licznych krajowych festiwalach i konkursach piosenkarskich począwszy od Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze Grupa instrumentalno – wokalna „Nadbiebrzańskich Nutek” reprezentowała nasz region na wielu krajowych festiwalach i konkursach: trzykrotnie w Konkursie Piosenki Radzieckiej w Inowrocławiu, na Festiwalu Piosenki Partyzanckiej w Kraśniku, czy na Festiwalu Młodych Talentów w Jeleniej Górze.

Lata osiemdziesiąte  to największe sukcesy „Nadbiebrzańskich Nutek” dzięki ogromnemu zaangażowaniu się i  pomocy najlepszego muzyka i kompozytora białostocczyzny, nieodżałowanego Andrzeja Stolarczyka. Stał się on nieformalnym kierownikiem muzycznym zespołu. Od tego czasu „Nutki” odnosiły kolejne sukcesy na największych dziecięcych festiwalach na szczeblu krajowym; 1984 – I miejsce na Festiwalu Piosenki Harcerskiej w Siedlcach i wyjazd na miesięczny pobyt zespołu do Poniewieża na Litwie w 1985 roku  oraz zaproszenie na Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej do Kielc i udział w Festiwalu Laureatów Festiwali Dziecięcych „Gryfiada” do Szczecina Udział dwóch grup jednocześnie w największym w kraju Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca „Barwy Przyjaźni” w Zielonej Górze w 1985 i 1986 roku. Transmisje na żywo w telewizji z Koncertu Galowego w zielonogórskim amfiteatrze oraz w „Teleranku” to ogromny sukces i najlepsza promocja naszego miasteczka.  Śmierć Andrzeja   1985 roku, zaledwie trzy miesiące po wspólnym pobycie z „Nadbiebrzańskimi Nutkami” na Festiwalu w Kielcach z pewnością zaważyła o dalszym rozwoju tak świetnie działającego zespołu. Zakończeniem pasma sukcesów trzeciej dekady działalności  „Nadbiebrzańskich Nutek” z lat osiemdziesiątych były dwa wyjazdy zagraniczne w marcu 1986r do Wilna, Trok i Nowej Wilejki z pełnym programem estradowym wraz z grupą wokalną zespołu „Biebrza” oraz wyjazd we wrześniu tego roku dwóch grup dziecięcych  wraz z zespołem instrumentalnym do Moskwy i Mińska jako forma uznania dorobku artystycznego „Nadbiebrzańskich Nutek” na szczeblu krajowym.Lata dziewięćdziesiąte. Powstanie samorządowych gmin z możliwością decydowania o dotacjach na kulturę wyłącznie przez miejscowych radnych i burmistrza po 1990 roku stało się dla goniądzkiej kultury katastrofą. Wstrzymano rozpoczętą rozbudowę sali kinowej, zlikwidowano wszystkie placówki kultury w terenie z bibliotekami włącznie, wydatki na kulturę ograniczono do wynagrodzeń kilku pracowników. Wyrzucono z domu kultury świetnie działający na wysokim poziomie Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza”, „Nadbiebrzańskie Nutki” przestały śpiewać a ostatni skład w wieku uczniów liceum przeszedł do ZPiT „Biebrza”  Reaktywowanie zespołu, początkowo tylko w formie małego, dziecięcego kwartetu wokalnego nastąpiło w 1995 r. Repertuar oparty był o piosenki dla dzieci skomponowanych przez Andrzeja Stolarczyka.

Od 2000 roku „Nadbiebrzańskie Nutki” znowu zaczynają odnosić sukcesy na przeglądach wojewódzkich a obecny poziom poszczególnych grup nie odbiega od poziomu z lat wcześniejszych.

(I miejsce w kat. zespołów wokalnych na przeglądzie „Piosenka i Taniec - Narewka 1999”, wyróżnienia na Przeglądzie Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku dla solistek „Nadbiebrzańskich Nutek”, Urszuli Rutkowskiej i Anny Matwiejczyk, Udział Nutek w uroczystościach orgrganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku (Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2002, Dzień Nauczyciela 2004, stypendium Marszałka Wojew Podlaskiego dla solisty „Nutek” Bartka Jabłońskiego w 2010 r., Muszelka Wigier nagroda dla zespołu wokalnego „NN” na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelka Wigier” w Suwałkach w 2010 r. zdobycie I miejsca w edycji „Szansy na sukces” z pios. Eleni wrzesień 2010r. dla Sary Al. Shoklyi). W 2011 r. powstaje jeszcze kilka grup wokalnych składających się z dziewcząt z LO oraz grup wokalnych uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Część opracowań wokalnych aranżuje białostocki muzyk Jan Makowski.
 

Od września 2016 roku 
Opiekunem "Nadbiebrzańśkich Nutek" jest p. Agnieszka Panas. Podczas VII Podlaskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Białymstoku goniądzkie dzieci zdobyły III miejsce w kategorii: zespoły, chóry do 12 lat. Miejsce na podium wywalczyli piosenkami: "Serce w plecaku" oraz "Ułani, ułani".


   

Maj 2017 roku

VI Konkurs Piosenki Wakacyjnej "Gramy i śpiewamy naturalnie" w naszym GOK w Goniądzu.


 

Pogoda

Kalendarium

Luty 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Imieniny